Чорнобиль в серці України, а тінь його - по всій Землі (до Дня Чорнобильської трагедії)

Бібліотека ім. П. Й. Панча пропонує увазі читачів фотодокументальну виставку «Чорнобиль в серці України, а тінь його – по всій Землі» (до Дня Чорнобильської трагедії).
Чорнобиль – це найбільша техногенна катастрофа ХХ століття. За різними архівними даними, загинули від 4000 до 10000 осіб. Понад 70 тисяч отримали інвалідність. Під радіоактивне випромінювання в Україні внаслідок вибуху потрапили близько двох мільйонів людей. Ця аварія стала величезним потрясінням не лише для України, а й для усього світу.
28 квітня 1986 року радянське державне агентство ТАСС передало вкрай стислу інформацію про те, що на Чорнобильській АЕС стався «нещасний випадок» через пошкодження одного з реакторів. «Вживаються заходи з метою усунення наслідків інциденту, - повідомило ТАСС. – Постраждалим надано необхідну допомогу. Створено урядову комісію для розслідування події». Тепер відомо, що насправді постраждалих від радіоактивного опромінення не попередили про небезпеку та навіть не надали їм рекомендацій, як діяти в разі погіршення стану здоров’я. Кремль і керівництво УРСР зволікали й надалі: у перші дня після аварії евакуювали лише населення 10-кілометрової зони навколо станції. Вже згодом зону евакуації розширили до 30 км.
Інформація про загрозу життю й здоров’ю людей прийшла не з радянських ЗМІ, а зі Швеції. Саме там на одязі працівників Форсмаркської АЕС, розташованої за 1100 км від Чорнобиля, 27 квітня виявили радіоактивні частинки та забили на сполох. Після розслідування фахівці зробили висновок, що епіцентр лиха – в Україні.
У той час, коли всі іноземні газети виходили з червоними заголовками, а телеканали починали випуски новин з інформації про радіоактивні повітряні потоки у Центральній та Східній Європі, в Україні святкували 1 Травня. У ті дні рівень радіації в Києві перевищував норму в сотні разів. Проте на Хрещатику провели демонстрацію. Найжахливіше, що в ній взяли участь тисячі дітей, а загалом до святкування залучили близько 120 тисяч киян і гостей столиці.
Чорнобильська катастрофа й байдуже ставлення до постраждалих, продемонстроване Москвою, стали однією з причин розпаду СРСР.
У перший же день повномасштабного вторгнення російські війська захопили Чорнобильську АЕС. Напередодні стратегічний об’єкт залишився без зовнішньої охорони – рештки сил оборони залишили зону відчуження, аби посилити захист Києва. На станції залишилися нацгвардійці та цивільні – працівники станції. За понад місяць окупації росіяни розграбували ЧАЕС, забрали звідти дороге обладнання і полонили 169 українських нацгвардійців. Під час відходу від Києва російські війська вивели через Чорнобиль приблизно 10 тисяч одиниць важкої техніки.
Чорнобильська зона звикла жити передчуттям повторної катастрофи. Але справжня загроза, як виявилося, походила не від аварійної станції, а від залишків імперії, яка цю станцію побудувала.


Немає коментарів:

Дописати коментар