"На фронті правди". До Міжнародного дня припинення безкарності за злочини проти журналістів

Шановні читачі! Вашій увазі пропонується історично-бібліографічна довідка на тему: "На фронті правди" до Міжнародного дня припинення безкарності за злочини проти журналістів.
У 2013 році Генеральна Асамблея ООН під час 68-ї сесії ухвалила Резолюцію 68/163, де проголосила 2 листопада Міжнародним днем припинення безкарності за злочини проти журналістів. Резолюція закликає країни - члени вжити конкретних заходів для боротьби з безкарністю. Дата була обрана на згадку про двох французьких журналістів, убитих в Малі 2 листопада 2013 року.
Міжнародна федерація журналістів закликала до боротьби із безкарністю за злочини проти журналістів в Україні та відзначила, що жодне вібивство журналіста в Україні не розслідувано в повному обсязі.
1) Вадим Бойко - перший журналіст, вбитий в Україні. Саме він почав розслідувати наслідки аварії на Чорнобильській АЕС. Причетних до смерті журналіста не знайшли, справу закрито.
2) 16 вересня 2000 р. зник відомий журналість Георгій Гонгадзе. Через 8 років по цій справі було засуджено 3-х офіцерів міліції.
3) Тележурналіст Павло Шеремет був убитий в Києві 20 липня 2016 року. Суд зупинив розгляд справи щодо музиканта Антоненка та волонтерки Юлії Кузьменко. Вони зараз знаходяться на фронті. Таких прикладів багато і всі вони не розкриті, винні не понесли покарання.
Українські журналісти були в епіцентрі трагічних подій на Майдані 2004 та 2014 років. У листопаді 2013 - лютому 2014 років у Києві під час Євромайдану постраждали 160 журналістів, а 2 забито насмерть.
Українські журналісти виявляють зразки відваги, героїзму, істинного патріотизму і відданості своїм професійним обов'язкам і покликанню з початку війни, яка почалася із захвату Криму і Донбасу. Багато з них змінили журналістське перо на зброю, редакцію - на окопи. Уже десятки з них полягли на полі бою, виконуючи редакційні завдання. І як символ цього у квітні 2022 року Рада Пулітцерівської премії - найпрестижнішої у світовій журналістиці - присудила цю високу відзнаку всім українським журналістам із формулюванням: "За відвагу і відданість правді".
Робота журналістів набуває особливого значення для демократичного суспільства в часи криз, воєн та конфліктів, і саме тому будь-який злочин проти журналістів не може залишатися безкарним. Станом на 29 вересня 2024 року від початку повномасштабного вторгнення РФ на територію України окупанти вбили 102 журналіста.
11 жовтня 2024 року НСЖУ повідомила про смерть журналістки Вікторії Рощиної в російському полоні. НСЖУ закликала світову спільноту посилити тиск на Росію для звільнення всіх українських журналістів, які незаконно утримуються окупантами.

Рекомендована література:
  1. Війна очима ТСН.
  2. Бережко-Камінська, Алла Багірова "Україна: пекельний 22-й".
  3. Гардінг Л. "Вторгнення".
  4. Подобна Є. "Форпост Охтирка".
  5. Григоренко К. "Ізюм. Зруйнований, але не скорений"
  6. Горобець О. "Свічка на вітрі"
  7. Журналісти на війні.
Літературу до Міжнародного дня припинення безкарності за злочини проти журналістів можна знайти в розділах 821.161.2'06, 323 (477), 355 (477) і замовити по ВСО та МБА.

Немає коментарів:

Дописати коментар