«Ся маленька книжечка відразу відкрила немов новий світ поезії, вибухла мов джерело чистої, холодної води, заясніла невідомою досі в українському письменстві ясністю, простотою і поетичною грацією вислову» Іван Франко
До 185 - річниці виходу в світ першого видання «Кобзаря» Т. Г. Шевченка бібліотека ім. Петра Панча пропонує відвідувачам історично-бібліографічну довідку «Кобзар» Тараса Шевченка - святиня українського народу».26 квітня ( за деякими іншими даними 30 квітня) 1840 року вийшло друком перше невеличке видання книги «Кобзар» Тараса Шевченка.
Книга побачила світ за сприяння письменника Євгена Гребінки та полтавського землевласника Петра Мартоса. Ще в 1838-му Шевченко віддав Євгену Гребінці п’ять своїх поезій для публікації в альманасі «Ластівка» (його видали лише в 1841-му), і той перебував у захваті від творчості Тараса. До збірки увійшли 8 поезій - «Перебендя», «Катерина», «Тополя», «Думка», «До Основ’яненка», «Іван Підкова», «Тарасова ніч» та «Думи мої, думи, лихо мені з вами».
Книга мала зручний формат і була видрукувана на якісному папері накладом 1000 примірників. На початку книгу прикрашав офорт за малюнком Василя Штернберга «Кобзар із поводирем». «Кобзар» мав величезний успіх, а перший наклад, попри чималу ціну, швидко розійшовся.
Але водночас Шевченко зіткнувся і з очікуваною критикою: деякі російські літературознавці називали збірку «небезпечною» через антиімперське спрямування. Тому другий наклад було піддано жорсткій цензурі і всі подальші примірники були надруковані з купюрами.
Арешт і заслання Шевченка в 1847 році спричинили заборону й вилучення «Кобзаря» з книгосховищ, через що видання стало рідкісним ще в ті часи. На сьогодні у світі збереглося лише кілька примірників першого видання «Кобзаря». Один примірник зберігається в ЦНБ ім. Вернадського.
«Кобзар» Шевченка – скарбниця мудрості українського народу, його історії, побуту, моралі й релігійно-наукового світогляду. З виходом цієї книжки українці почали усвідомлювати себе народом і володарем на рідній землі.
Берімо в руки «Кобзар», читаймо його та заглиблюймося в зміст його невмирущої поезії. Він актуальний саме тепер, бо промовляє до українського народу в тяжкі хвилини сьогодення словами: «Борітеся – поборете!»